Jak wykorzystać potencjał słów kluczowych na stronie

Od razu przepraszam, że posłużyłem się obietnicą przychodu pasywnego. Nie wierz w niego. To Bait (przynęta). Już tłumaczę dlaczego.

Wygenerowanie każdej formy przychodu wymaga pracy – często setek godzin, albo jak ktoś woli przeliczać na masę to: ton ciężkich kamieni wtaczanych na górę sukcesu.

Przychód pasywny reklamuje się tym, że po kiwnięciu palcem zarobisz 100 złotych. Od razu! Chcesz zarobić 200? Mrgunij okiem.

Niestety wszystko wymaga czasu. Dlatego aby biznes porządnie zarobił musisz mieć dobry pomysł i włożyć w niego pracę (lub pieniądze).

Słowa kluczowe prawidłowo wykorzystane na witrynie są dobrym fundamentem do tego, aby Twoja obecna lub przyszła witryna mogła pracować sama na siebie

Prawidłowe wykorzystanie potencjału słów kluczowych na witrynie internetowej pozwala osiągnąć efekt wow. Jak mówiłem, wymaga to czasu i potu.

Efekt nie pojawia się od razu, bo wyszukiwarka Google wykopuje Twoją witrynę z czeluści internetu. Z czasem, gdy strona się rozwija Google bardziej ją docenia, aż w końcu jesteś w stanie zyskać pierwszych klientów.

Jeżeli obrana strategia działania jest dobra i nie konkurujesz z wielkimi koncernami masz duże, a nawet bardzo duże szanse na sukces.

Po czasie klientów przybywa – często wykładniczo.

Obrazuje to typowy  proces życia strony internetowej:

kliknij aby powiększyć

 1. otwarcie witryny (znikoma liczba klientów)
 2. początek promocji i rozbudowy witryny (mała liczba klientów)
 3. konsekwentna rozbudowa i promocja przez 6-12 miesięcy (średnia liczba klientów – biznes na siebie zarabia)
 4. kontynuacja strategii rozwoju i promocji po roku (duża liczba klientów)
 5. osiągnięcie górnego pułapu i stabilizacja wyników oraz walka o ich utrzymanie.

Dopiero w ostatnich dwóch momentach możemy mówić o upragnionym przychodzie pasywnym. Czyli wypracowany kapitał w końcu sprawia, że klienci sami do nas trafiają, a my teoretycznie nie musimy nic robić.

Teoretycznie, bo konkurencja zwykle nie odpuszcza nieuwagi i zaniedbana firma może zgasnąć w przeciągu kilku lat.

W dodatku jeżeli Twoja oferta się nie zwiększy, albo nie zwiększysz zatrudnienia w wysokim okresie swojego biznesu możliwe jest, że nie da się po prostu zarobić więcej.

Grupa docelowa na dany asortyment lub usługi po prostu się kończy. Prawdopodobnie każdy, kto zainteresował się tematem już odwiedził Twoją stronę, albo zrobi to w najbliższej przyszłości.

W naszych realizacjach SEO mamy kilka stron, których cykl pozyskiwania ruchu wygląda właśnie w ten sposób. Pozwoliło to naszym klientom dogonić konkurencję i konkurować z liderami rynku.


Dlaczego wykorzystanie słów kluczowych na witrynie jest tak ważne?

Wiele osób, którym realizowaliśmy strony internetowe nie zdecydowała się na promocję, ani na rozwój witryny w zakresie wykorzystania tego potencjału.

To trochę jak kupić słoik dekoracyjny, ale nie wstawić do niego zawartości.

Strona po prostu sobie jest w internecie i… 90% potencjalnych klientów nie wie jej istnieniu.

Poniżej chcę Ci zaprezentować, diametralną różnicę na przestrzeni trzech lat jaką osiągnęła witryna, na której robi się to dobrze oraz jak radzi sobie ich konkurencja która ominęła temat promocji na witrynie.

Zauważmy jeszcze, że marketing internetowy jest swojego rodzaju wojną hybrydową. Można mieć słabe pozycjonowanie w Googlach, ale skupienie się na Facebooku i Instagramie nadal pozwala zdobywać dużą ilość klientów. Naszym zdaniem warto wykorzystywać wszystkie wartościowe media, szczególnie gdy są pieniądze na inwestycje.

Koniec dywagacji.

Oto przykład w branży trenerskiej. Od razu muszę też powiedzieć, że nie zajmujemy się promocją żadnej z tych stron.

trenerzy porownanie działań reklamowych w Google

kliknij aby powiększyć

Na obrazku widzimy widoczność dla trzech domen. Każda z nich działa inaczej, lecz tylko jedna, co od razu widać na wykresie, wykorzystuje potencjał słów kluczowych.

Zielona krzywa wybijająca się nad czerwoną i niebieską to ilość haseł, na które wyświetla się strona Damiana Parola. Damian prowadzi bloga, w którym nie tylko udziela rad, ale też promuje tam swoje usługi. Regularna praca pozwala w długim okresie przynieść właśnie takie efekty.

Dodajmy do tego też zmiany zachodzące w algorytmach Google – na wykresie widać  wyraźną fluktuację.

Poniższe strony w liczbach wg. Senuto

Nazwa stronyLiczba haseł w top 10Liczba haseł w top3Ekwiwalent reklamowy wartości słów klczowych w Google Ads
https://www.damianparol.com/5411833800 zł
https://igorjanik.pl/282180 zł
http://irekzak.pl/15284 zł

Dodam, że nie należy tu mówić o tym, że jakaś strona jest lepsza lub gorsza. To byłby zbyt pochopny wniosek, bowiem nie wiemy, jakie realne korzyści każda strona przynosi. Natomiast zdecydowanie widać różnicę, która z nich wykorzystuje wyszukiwarkę Google jako kanał marketingowy.

Trend narastający obserwujemy także na stronie IrekZak.pl, choć jak widać zaczął się on dopiero w 2018 roku. Trzy kolejne strzałki wskazują, że strona zaczyna zdobywać coraz lepsze pozycje w wyszukiwarce.

trenerzy rozwoj witryny

kliknij aby powiększyć

W kolejnej części tego artykułu chcę pokazać jak wykorzystać potencjał słów kluczowych

Nie musisz się z nim zapoznawać, jeśli chcesz sobie oszczędzić kwestii technicznych.

Opis procesu:

 • Stwórzmy ofertę – co oferujemy naszym klientom,
 • Sprawdźmy jak w tej branży działa istniejąca już konkurencja – czy mają wartościowy ruch z wyszukiwarki,
 • Kolejne kroki realizujemy jedynie, gdy ruch z wyszukiwarek jest duży
 • Zbieramy słowa kluczowe i grupujemy je,
  • zawierają się tam przede wszystkim słowa komercyjne, którym towarzyszy intencja okołozakupowa,
 • Zbieramy także wartościowe hasła poradnikowe, które mogą wykształcić naszych przyszłych klientów, pomóc im w wyborze, rozwiązać ich wątpliwości,
 • Na podstawie haseł tworzymy ramowy plan wykorzystania ich na witrynie,
 • i realizujemy go według priorytetów.

Jak posługiwać się słowami kluczowymi?

Po zebraniu listy słów kluczowych (służą do tego rozmaite programy) przede wszystkim należy podzielić je na kategorie według intencji użytkowników.

To znaczy, każde słowo wpisywane jest w Google z jakąś intencją.

Oto przykłady:

Intencja sprawdzenia ceny, porównania cen

Przykłady:

 • ile kosztuje trener personalny
 • ile kosztuje trening personalny
 • trener personalny cena

Raczej nikomu nie chodzi o to, by kupić trenera na własność (jak rasowego kota, czy psa), zatem będzie to dla nas ważne hasło biznesowe, które powinno się znaleźć na stronie z cennikiem.

Hasła regionalne – poszukiwanie firmy

Przykłady:

 • trener personalny Wrocław
 • trener osobisty
 • dobry trener personalny dolnośląskie

To najważniejsze hasła, które powinny znaleźć się na witrynie. Pozwalają one wyświetlić się obok konkurencji, które również reklamuje się jako „trener osobisty” we Wrocławiu lub szerzej w rejonie.

Są ważne również z uwagi na pozycjonowanie lokalne. Użytkownicy zwykle preferują odwiedzać trenera w pobliżu swojego miejsca zamieszkania lub pracy. Warto zatem zadbać o poprawne wyświetlanie się na mapie Google.

Hasła informacyjne, dla osób zainteresowanych tematem

Przykłady:

 • plan treningowy pdf
 • plan treningowy tabela
 • kalendarz treningowy pdf
 • trening siłowy odchudzanie

To wszystko hasła, które bezpośrednio nie dadzą Ci pieniędzy. Ich potencjał możesz wykorzystać do budowania własnego wizerunku, rozpoznawalności. Są dobrymi hasłami do bloga, do tworzenia poradników, w których będziesz proponował dodatkowo swoje usługi.

Można powiedzieć, że są to słowa, za których intencją wyszkiwania stoi zdobycie bezpłatnej wiedzy. Z tego powodu mówmy, że jest to  ruch niekonwertujący. Czyli pozycjonując się na te hasła same w sobie nie osiągniesz przychodu, jeżeli nie wymyślisz czegoś, by Ci ludzie coś Ci za to dali.

Większość osób szuka darmowych rozwiązań, ale zawsze możesz zaproponować im zapis do newslettera, w którym oferujesz bezpłatną pierwszą konsultację, polubienie fanpage, dodanie opinii na fanpage’u lub na mapie Google

We wszystkich tego typu materiałach możesz napisać, że są to plany ogólne – a trening by był skuteczny, musi być zindywidualizowany.

Warto dodać, że osoby poszukujące wiedzy w jakimś temacie są zwykle (ale nie zawsze) na początku lejka sprzedażowego. To znaczy:

Czyli:

 • największa ilość osób szuka wiedzy o treningu, część z nich nawet zbuduje sobie ławeczkę w domu,  (zainteresowanie, wiedza),
 • część zacznie i po tygodniu, gdy motywacja opadnie, zrezygnuje. (chęć działania)
 • Inni, najbardziej wytrwali będą kontynuować działanie,
 • Niektórzy wykorzystają trening pod okiem doświadczonej osoby, (działanie płatne),
 • inni będą to robić bazując na większej porcji wiedzy pozyskanej z internetu i czasopism oraz wiedzy kolegów. Dzieje się tak zwykle do pierwszego poważniejszego urazu. (działanie bezpłatne).

Jeżeli interesuje Cię temat opracowania lejka sprzedażowego, w internecie znajdziesz setki jego odmian. Ja posłużyłem się uproszczonym modelem bo nie lubię zbytnio komplikować sobie życia. Komplikacje teoretyczne mogą być potrzebne do rozwiązania niektórych problemów, ale na pewno nie w zdawkowym omawianiu zagadnienia.

Zwykle lista zebranych słów kluczowych zawiera też ogrom nieprzydatnych dla naszego biznesu haseł

Bardziej zabawne przykłady:

 • długość życia konia
 • szympans zwyczajny
 • ile metrów to kilometr

Te hasła raczej nie spowodują, że ktoś kto wpisuje je w Google zainteresują się treningiem, albo Twoimi usługami.

Mamy oznaczone hasła i co dalej

Hasła zwykle mają swoje dodatkowe parametry, jak:

 • Średni ruch miesięczny w Google na hasło – ilość osób szukających go miesięcznie (często są to mocno uśrednione wyniki)
 • CPC – cost per click – czyli cena za jedno kliknięcie reklamy z tym hasłem.

Główne hasła biznesowe obowiązkowo powinniśmy wykorzystać na witrynie. Gdzieś po prostu muszą się znaleźć.

Natomiast hasła informacyjne lub marketingowe proponuję wykorzystać na blogu. Mogą one Ci posłużyć za inspiracje do opracowania bloga.

Zwykle wertujemy znaczną część listy słów kluczowych i wybierami z niej najlepsze kąski To pozwala zbudować ramowy plan pracy na witrynie.

Oczywiście im większa wartość hasła to też tym wyższa konkurencja. Z tego powodu mamy różną typologię haseł. Są na przykład cele długoterminowe, ale i te, które da się zrealizować ad hoc.

Podsumowując:

Wykorzystanie potencjału słów kluczowych na witrynie jest ważne, moim zdaniem esencjonalne (żeby znów nie powtarzać tych nieszczęsnych słów “kluczowych”). Pozwala w długiej perspektywie zwiększyć ruch na witrynie na hasła ofertowe, informacyjne, lokalne, związane z niszą produktową itd.

Warto dodać, że im witryna jest większa, tym bardziej jest doceniana przez wyszukiwarkę Google. Oczywiście, o ile jest dobrze wykonana pod kątem technicznym i dostosowana do potrzeb użytkowników.

Jesteśmy elastyczni, dlatego możemy pomóc zarówno w kompleksowej realizacji poruszanych tu zagadnień, jak i w wycinku Twojej pracy, aby nie nadwyrężać budżetu. Zapraszam do konsultacji.

Paweł Bolek

właściciel

Pozostaw komentarz